فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

 

1.  برای اندازه گیری عملیات خاکی در متره و برآورد از واحد متر مکعب استفاده می شود.

2.  آجر خطائی ، آجری است که در اندازهای 5×25×25 سانتیمتر در ساختمانهای قدیمی برای فرش کف حیاط و غیره بکار می رفت.

3. چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد که در حال ساختن آن هستیم بعدا دیوار دیگری ساخته شود باید لاریز انجام دهیم.

4.  هرگاه ابتدا و انتهای یک دیوار در طول دیوار دیگری بهم متصل شود ، به آن دیوار در تلاقی گفته می شود

5. در ساختمانهای مسکونی (بدون زیرزمین)روی پی را معمولا بین 30 تا 50 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می سازند که نام این دیوار کرسی چینی است.

6.  قوس دسته سبدی دارای زیبایی خاصی بوده و در کارهای معماری سنتی استفاده می شود.

7. حداقل ارتفاع سرگیر در پله 2 متر می باشد.

برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()

توجه به فضای داخلی و نحوه تقسم بندی پلانها نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا برعهده دارد طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و ارایش سطوح میتواند کارکردهایمختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت..(مقاله ایی جالب با حجمی حدود۲۶۰کیلوبایت با فرمت پی دی اف)

دانلود این مقاله


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()

حمل‌ونقل عمومی معضل بزرگ و پیچیده شهرهای بزرگ دنیاست.  گسترش معابر شهری و بزرگراه‌سازی‌ در دهه‌های 70‌و‌80 میلادی نهضتی بزرگ در میان شهرهای بزرگ به‌وجود آورد اما با گسترش شهرها و ازدحام خودروها خیلی زود بزرگراه‌ها در شهرها به شاهراه‌هایی بدل شدند که مملو از خودروها بودند.  از ابتدای دهه 90 مسئولان شهرها به ‌تدریج به فکر گسترش حمل‌ونقل عمومی در شهرهای بزرگ افتادند.
تلاش متفکران عرصه شهرنشینی بر این بود تا حمل‌ونقل را از حوزه عمومی شهر خارج کنند. اما بزرگراه‌ها و معابر گسترده شهری که هر روز عرصه‌ای از شهر را به‌خود می‌گرفت این امکان را از آنان ربود. بنابراین خیلی زود آنان به این نتیجه رسیدند که هم برای ایجاد معابری جدید و هم بازگرداندن روح زندگی به شهر، بخش عمده‌ای از حمل‌ونقل درون‌شهری را به زیر زمین منتقل کنند. مترو بزرگ‌ترین مصداق این نظر بود اما تونل‌های بزرگ شهری به‌تدریج با تکیه بر این نظریه در شهرهای بزرگ جهان گسترش یافت و به رؤیای شهرسازان تحقق بخشید که حمل‌ونقل باید به زیر پوست شهر منتقل شود.
تونل توحید بعد از تونل رسالت دومین اقدام مدیران شهری برای تحقق این نظریه است؛ اینکه فضای بیرونی شهر در اختیار زندگی شهروندان قرار گیرد و بخشی از حمل‌ونقل به زیر زمین برده شود. اگرچه این تلاش‌ها با احداث تونل‌هایی مانند امیرکبیر، نیایش- صدر و حتی امام علی(ع) در آینده رنگی جدی به‌خود می‌گیرد اما تونل توحید شاید نقطه عطف تلاش مدیران شهری برای بردن خودروها به زیر عرصه شهری است.

 

تونل توحید
 
تونل توحید
 
تونل توحید


برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید...


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()
دانلود تمامی مباحث 20 گانه مقررات ملی ساختمان

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان؛ که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است.(قبل از ادامه مطلب یادآور می‌گردد که تمام مباحث انتشار یافته این مقررات در قالب لوح فشرده منتشر شده ودر نمایندگی های سازمان نظام مهندسی عرضه می‌گردند.) مبحث 1 : تعاریف مبحث 2 : نظامات اداری مبحث 3 : حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق مبحث 4 : الزامات عمومی ساختمان مبحث 5 : مصالح و فرآورده های ساختمانی مبحث 6 : بارهای وارد بر ساختمان مبحث 7 : پی و پی سازی مبحث 8 : طرح اجرای ساختمانها بامصالح بنایی مبحث 9 : طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه مبحث 10 : طرح و اجرای ساختمانهای فولادی مبحث 11 : اجرای صنعتی ساختمانها مبحث 12 : ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا مبحث 13 : طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها مبحث 14 : تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع مبحث 15 : آسانسورها و پله برقی مبحث 16 : تاسیسات بهداشتی مبحث 17 : تاسیسات لوله کشی و تجهیزات گاز طبیعی ساختمان ها مبحث 18 : عایق بندی و تنظیم صدا مبحث 19 : صرفه جویی در مصرف انرژی مبحث 20 : علائم و تابلوها


برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید...


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()

 دانلود کتاب بسیار کامل آموزش اتوکد در 619 صفحه به زبان شیرین پارسی
در طی چند سال اخیر بارها شاهد کتابچه های آموزش اتوکد بوده ایم که کم و بیش میتوانستیم توسط این کتابچه ها کار خود را با اتوکد شروع کنیم و آموزشهایی را ببینیم
اما امروز کتابی را برای دانلود گذاشته ام که تقریبا میتوان گفت بسیار کامل است و اکثر موضوعات را پوشش میدهد این کتاب به زبان شیرین پارسی است و 619 صفحه دارد که میتوانید درزیر به دانلود آن بپردازید

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید...


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()

فهرست بهای ابنیه(ساختمان)1392:

http://uplod.ir/zxfvpz5q2fjo/Abnieh_92_25177.pdf.htm

فهرست بهای راه1392:

http://uplod.ir/ddg8xr1yommd/Rah_92_25188.pdf.htm


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()

 لینک زیر را در نوارابزار کپی سپس دانلود فرمایید:

http://inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274 

منبع:www.inbar.ir


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٥ | ۱:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی شاهی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.